Śmiertelny rejs Batavii

Wiebbe Hayes

Drugą kluczową postacią, ściśle związaną z rejsem Batavii, był Wiebbe Hayes – urodzony w miejscowości Winschoten w Holandii około roku 1608. Wiadomo, że potrafił pisać, co sugeruje, iż mógł pochodzić ze zubożałej kupieckiej rodziny. Na pokład statku Batavia zamustrował się wraz z siedemdziesięcioma innymi żołnierzami. Służba w koloniach miała trwać pięć lat.

Za swoją bohaterską postawę w trakcie wydarzeń u wybrzeży Australii otrzymał od kupca Pelsaerta stopień sierżanta z pensją 18 guldenów miesięcznie, a po przypłynięciu do Batawii z rąk gubernatora – tytuł porucznika. Żołnierze, którzy wraz z nim bronili Wyspy Kota, awansowali na stopień kaprala. Na tym udokumentowane wieści o życiu Wiebbego Hayesa się kończą.

Francisco Pelsaert

Trzecią postacią był starszy kupiec, Francisco Pelsaert z Antwerpii, który po dziesięciu latach pobytu w Indiach wrócił w ojczyste strony. Niezbyt zdrowy (trapiły go skutki przebytej malarii), namówiony przez swojego szwagra – admirała VOC Hendrica Brouwera, zdecydował się jednak na ponowne wypłynięcie w rejs na czele konwoju. Niebagatelne było również wynagrodzenie, które miał otrzymywać, wynoszące 200 guldenów miesięcznie. To zadawniony spór między nim a kapitanem Jakobszem stał się jedną z przyczyn katastrofy Batavii.

Trasa wyprawy Batavii, Źródło: powieść „Australijskie piekło” Radosława Lewandowskiego
  • 27.10.1628 – rejs z portu Texel do Amsterdamu.
  • 29.10.1628 – rejs z Amsterdamu przez Morze Północne wzdłuż wybrzeży zachodniej Europy, Afryki do Sierra Leone. Następnie poprzez południowy Atlantyk i w okolicy Brazylii skręt na południowy wschód w stronę Przylądka Dobrej Nadziei. Na Morzu Północnym sztorm rozdziela statki i do celu miesiąc przed terminem docierają trzy z nich: Batavia, Assendelft, Buren (okręt wojenny). Reszta przybywa tam w innym czasie. Flota uzupełnia zapasy w Kapsztadzie (Cape Town) od 14 do 22 kwietnia 1629 roku.
  • 22.04.1629 – trzy statki wyruszają z Cape Town w kierunku Jawy i wpadają w sztorm. Tracą się z oczu i płyną do celu oddzielnie.
  • Rejs przez Ocean Indyjski.
  • 4.06.1629 o godzinie 2.00 rano Batavia wpada na rafy u wybrzeży Australii, zwanej wówczas Południowym Lądem lub Dedelsland (tak nazwał ląd w 1619 roku jeden z kapitanów VOC, Fryderyk de Houtman, chcąc przypodobać się dyrektorowi kampanii – Jacobowi Dedelowi).
Mapa holenderskich Indii Wschodnich Williama Dampiera, 1697

Artykuł składa się z więcej niż jednej strony. Poniżej znajdziesz numerację stron

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*