Tego dnia 1815 roku zmarł Joachim Murat
Joachim Murat to jeden z marszałków Francji epoki napoleońskiej. Dowodził lub walczył pod Marengo, Austerlitz, Jeną, Iławą Pruską, Borodino, Dreznem czy Lipskiem.
Urodził się w 1767 roku jako syn oberżysty. Rozpoczął karierę wojskową w wieku 20 lat i szybko awansował. Odznaczył się w tłumieniu buntu mieszczan paryskich w 1795r., dzięki czemu w roku następnym został adiutantem Napoleona Bonaparte. Towarzyszył mu we Włoszech i Egipcie, a w 1800r. poślubił jego najmłodszą siostrę Karolinę.
Zyskał miano najświetniejszego dowódcy kawalerii swoich czasów za szarże pod Marengo, Austerlitz, Jeną czy Iławą Pruską. Mianowany marszałkiem w 1805r., zaś w 1808r. koronowany na króla Neapolu jako Joachim I Napoleon.
Zajrzyj też tu: Borodino 1812-Verdun 1916. Porównanie dwóch najbardziej krwawych bitew XIX i XX wieku
W 1812r. dowodził cała kawalerią Wielkiej Armii, walczył pod Borodino, a w roku następnym również pod Dreznem i Lipskiem. Następnie zdradził Cesarza i wrócił do Neapolu, by ratować koronę w zamian za przyrzeczenie opuszczenia Napoleona, co też uczynił.
Ponieważ podczas Kongresu Wiedeńskiego ustalono, że tron obejmie Ferdynand IV Burbon, Murat znów przeszedł na stronę Bonapartego, który uciekł z Elby, i zaatakował Austriaków, jednak ci z łatwością odparli natarcie armii neapolitańskiej.
Tutaj przeczytasz o innych dowódcach epoki napoleońskiej: Marszałkowie Napoleona
Murat zagrożony w swojej własnej stolicy powrócił do Francji, którą jednak znowu opuścił w październiku 1815r. Gdy wyszedł na ląd w Kalabrii próbował odzyskać władzę, jednak został pojmany i rozstrzelany.
Tak zatem zginęła w brudnej wiosce kalabryjskiej, z rąk nędznego, przekupnego i nikczemnego rządu, najbardziej malownicza i świetna postać, jaka kiedykolwiek prowadziła szarżę kawalerii.
A. G. Macdonnel