Order Świętego Stanisława Biskupa Męczennika

7 maja 1765 roku ustanowiono Order Świętego Stanisława Biskupa Męczennika

Tego dnia 1765 roku król Polski Stanisław August Poniatowski ustanowił Order Świętego Stanisława Biskupa Męczennika

Order Świętego Stanisława Biskupa Męczennika był drugim w hierarchii Polskich Znaków Zaszczytnych (za Orderem Orła Białego) i przeznaczony był dla nagradzania osób zasłużonych wobec monarchy, które nie mogły otrzymać Orderu Orła Białego. Ustanowił go Stanisław August Poniatowski w 1765 roku.

Dewizą orderu stały się słowa „Premiando Inicitat” (nagradzając zachęca), a jego odznakę stanowił złoty ośmiorożny krzyż maltański, z emaliowanymi na czerwono i zakończonymi złotymi kulkami ramionami. Miedzy ramionami znajdowały się cztery emaliowane na biało orły zwrócone w lewą stronę. W centralnej części awersu orderu na w otoczonej zielonym wieńcem laurowym tarczy znajdowała się postać świętego Stanisława z pastorałem w ręku i w stroju pontyfikalnym.

Po obu jego stronach znajdowały się litery S.S. będące łacińskim skrótem słów Sanctus Stanislaus. Rewers krzyża natomiast zdobiła okrągła emaliowana na biało tarcza otoczona zielonym wieńcem laurowym oraz z umieszczonym wewnątrz królewskim monogramem S.A.R. (Stanislaus Augustus Rex). Krzyż noszono na pąsowej wstędze szerokości 100 milimetrów i białymi bordiurami szerokości 4 milimetrów po każdej stronie. Wstęgę noszono przewieszoną przez prawe ramię do lewego boku.

Order podzielony był na pięć klas. Krzyż pierwszej klasy noszono na szerokiej wstędze z prawego ramienia do lewego boku, a sama odznaka miała wymiary 55×55 milimetrów. W pierwszej klasie noszono również przypiętą do lewej piersi gwiazdę orderową. Gwiazda składała się z ośmiu pęków promieni, a na jej środku biała tarcza otoczona zielonym wawrzynowym wieńcem i dewizą orderu. W samym środku tarczy widniały srebrne królewskie inicjały.

Komandorowie drugiej klasy nosili odznakę orderową o wymiarach 45×45 milimetrów zawieszoną pod szyją na wstędze szerokości 75 milimetrów, oraz przyczepiona do lewej piersi gwiazdę orderową. Osoby uhonorowane trzecią klasą, otrzymywały krzyż wymiarów 35×35 milimetrów noszony pod szyją na 75-milimetrowej wstędze. Oficerowie czwartej klasy mieli prawo do noszenia na lewej piersi krzyża wymiarów 30×30 milimetrów przypinany na wstążce szerokości 37 milimetrów.

W dniu dzisiejszym Order Świętego Stanisława jest odznaczeniem resortowym nadawanym przez ministra kultury.

(zdjęcie z odznaczenia.interdsl.pl)

Comments are closed.