Nowe odkrycia w świątyni Taposiris Magna

Nowe odkrycia w świątyni Taposiris Magna na zachodzie Aleksandrii. Czy to Kleopatra?

Archeolodzy dokonali niezwykłych odkryć na terenie starożytnej świątyni w zachodniej Aleksandrii, rzucając nowe światło na dzieje Egiptu. Nowe odkrycia w świątyni Taposiris Magna, w tym posągi, amulety i monety z wizerunkiem Kleopatry VII, ukazują bogactwo kultury i historii regionu. Wydobyte artefakty oraz pozostałości konstrukcji świadczą o ogromnym znaczeniu tego miejsca w czasach ptolemejskich. Badania podkreślają unikatowy charakter zarówno świątyni, jak i otaczającego ją systemu podziemnych tuneli.

Jak czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Turystyki i Antyku, badania archeologiczne odsłaniają kolejne tajemnice historii regionu z późnej epoki ptolemejskiej, przyczyniając się do pogłębienia wiedzy o jego przeszłości.

Dominikańsko-egipska misja archeologiczna, kierowana przez dr Kathleen Martinez we współpracy z Universidad Nacional Pedro Henríquez Ureña, dokonała odkrycia fundamentów pod południową ścianą zewnętrznej struktury świątyni Taposiris Magna w zachodniej Aleksandrii. W obrębie tych fundamentów znaleziono różnorodne artefakty, w tym przedmioty pogrzebowe i fragmenty meteorologiczne, które rzucają światło na dzieje regionu.

Dr Mohamed Ismail Khaled, sekretarz generalny Najwyższej Rady Archeologicznej, podkreślił, że wśród odkryć znalazły się wyjątkowe artefakty, takie jak mały biały marmurowy posąg kobiety w królewskiej koronie oraz fragment wapiennego posągu przedstawiającego króla noszącego nemes.

Dr Martinez sugeruje, że posąg kobiety może przedstawiać królową Kleopatrę VII. Zdanie to budzi kontrowersje, ponieważ wielu archeologów uważa, że rysy twarzy różnią się od znanych wizerunków Kleopatry VII, co może wskazywać, że statua przedstawia inną osobę, ale być może księżniczkę.

Nowe odkrycia w świątyni Taposiris Magna. Wiele odkryć…

Odkrycia obejmują również 337 monet, z których wiele ukazuje wizerunek Kleopatry VII, a także ceramikę użytkową, lampy naftowe, naczynia wapienne służące do przechowywania żywności i kosmetyków, brązowe posągi oraz dwuczęściowy amulet z wygrawerowanym napisem „Sprawiedliwość Ra wzrosła”.

Wśród znalezisk znajduje się także pierścień oraz fragmenty sufitów i ceramiki datujące świątynię na okres późnoptolemejski, sugerując, że jej budowa mogła rozpocząć się w I wieku p.n.e.

Dr Martinez i jej zespół odkryli również pozostałości świątyni z epoki greckiej, datowanej na IV wiek p.n.e., która została zniszczona między II wiekiem p.n.e. a początkiem naszej ery. Znajduje się ona w pobliżu rozległego systemu tuneli, rozciągającego się od Jeziora Marriot po Morze Śródziemne.

W tym samym obszarze odnaleziono duży grobowiec zawierający 20 krypt oraz ruiny starożytnej latarni morskiej. W jednej z krypt natrafiono na dziewięć posągów i inne artefakty.

Wstępne badania podwodne w rejonie świątyni Taposiris Magna ujawniły ludzkie szczątki oraz liczne fragmenty ceramiki, co potwierdza znaczenie historyczne i kulturowe tego miejsca, a także jego istotną rolę w badaniach nad starożytnym Egiptem.

Zahi Hawass, były egipski minister starożytności, który nie był zaangażowany w znalezisko, ale prowadził wykopaliska w tym miejscu w przeszłości, powiedział, że jego zdaniem popiersie pochodzi z czasów Kleopatry.

Przyjrzałem się uważnie popiersiu. To wcale nie jest Kleopatra. To Rzymianin.

– przekzał Hawass Live Science. Za panowania dynastii Ptolemeuszy faraonowie byli przedstawiani w egipskim, a nie rzymskim stylu artystycznym. Okres rzymski w Egipcie rozpoczął się w 30 roku p.n.e. po śmierci Kleopatry. Jej grobowca nigdy nie odnaleziono.

Taposiris Magna

Taposiris Magna to dawne miasto portowe starożytnego Egiptu. W ostatnich latach port przypisywany jest patronce bogini Izydzie. Niegdyś była połączona z Aleksandrią drogą o długości około 45 km.

Uważa się, że było to również miejsce, w którym obchodzono święto Choiak na cześć odrodzenia Ozyrysa. Posąg Izydy z Taposiris zgodnie z niektórymi papirusami z czasów greckich i rzymskich reprezentowałby płaczącą Izydę. Posąg znajduje się obecnie w lokalnym muzeum w Fiesole. Znane są podobne obrazy w terakocie.

Węgierscy archeolodzy odkryli głowę takiego wizerunku bogini w Taposiris Magna, która mogła pochodzić z samego posągu kultowego i podejrzewają, że również tak wyglądała. Dopiero po nadejściu chrześcijaństwa kult Izydy zniknął tutaj, podobnie jak w Philae i zbudowano tu kościół.

W miejscu, w którym niegdyś mieszkali kapłani i kapłanki kultu Izydy, osiedlili się najpierw rzymscy żołnierze, a później mnisi koptyjscy.


Źródła:

  • Post Ministry of Tourism and Antiquities وزارة السياحة والآثار, facebook [dostęp: 10.12.2024].
  • Jarus Owen, Possible bust of Cleopatra VII found at ancient Egyptian temple, Live Science [dostęp: 10.12.2024].

Fot. Ministry of Tourism and Antiquities/Facebook

Comments are closed.