Przeżyj rok w średniowieczu ꘡ Recenzja

T. Bendikowski, „Przeżyj rok w średniowieczu”

Z czym kojarzy się Ci średniowiecze? Z brudem? Zacofaniem? Rycerzami i wielkimi bitwami? Ciężkim losem chłopów i mieszczan? Jakiekolwiek skojarzenia rodzą się w Twoim umyśle na hasło średniowiecze powinieneś przeczytać tę książkę. „Przeżyj rok w średniowieczu” to fascynująca podróż do epoki, o której ciągle wiemy niewiele, a krąży o niej całkiem sporo mitów. Tymczasem jest naprawdę interesujące.

Nakładem krakowskiego wydawnictwa Znak Horyzont ukazała się właśnie niezwykle ciekawa książka. Ponieważ traktuje ona o średniowieczu jej okładka jest bardzo mocno wzorowana na ręcznie zdobionych i pisanych średniowiecznych księgach. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie. Pięknie opracowana i dekorowana pozłacanymi literami. W ten sposób przykuwa uwagę potencjalnego czytelnika. A w rękach recenzenta naprawdę wzmacnia pozytywnie opinię o książce. Bo trzeba sobie powiedzieć to wprost – wydana została przepięknie.   

A co z treścią? Autor publikacji Tillman Bendikowski prezentuje czytelnikowi narrację skonstruowaną w bardzo nietypowy sposób. Jak sugeruje już sam tytuł książka została napisana w taki sposób, by przenieść czytającego do epoki wieków średnich. Dlatego już po lekturze pierwszych parędziesięciu stron miałem wrażenie, jakbym oglądał naprawdę dobry film dokumentalny lub przynajmniej trzymał w ręku świetny reportaż. Bo tak Bendikowski stworzył swoją publikację.

Przy okazji rzeczywistość średniowiecza opisał niezwykle plastycznie, bardzo barwnym językiem, który naprawdę sprawia, że  „Przeżyj rok…” jest prawie jak reportaż z czasów, które minęły tak dawno. Skąd autor czerpał informacje? Najprawdopodobniej z niezwykle wnikliwej kwerendy archiwalnej i bibliotecznej, ponieważ informacje podane w narracji i przytoczone fakty są niezwykle szczegółowe i co najlepsze, prawdziwe!

Każdy rozdział skupia się na jednym miesiącu w roku. Co najlepsze autor i koncentruje się na wielkiej polityce i dyplomacji, ale na całkiem zwyczajnych ludzkich sprawach. W książce nie przeczytamy, więc o władcach, papieżach czy arcybiskupich, lecz o całkiem zwykłych, szarych ludziach, którzy usiłowali normalnie funkcjonować w  średniowiecznym społeczeństwie.

Fenomenalne jest to, że podczas lektury czytelnik może przyjrzeć się życiu prostych osób w średniowieczu. Na kolejnych stronach znajdziemy, więc doniesienia o tym, jak ci ludzie żyli i umierali, jak funkcjonowali, co jedli, jakie rozwiązania codziennych problemów znajdowali czy jak usiłowali zachować zdrowie. No po prostu świetna opowieść o życiu codziennym w średniowieczu – tym pełnym, bo w grę wchodzi wiek XII.

Reasumując: „Przeżyj rok w średniowieczu” to przepięknie wydana, nietuzinkowa opowieść o życiu codziennym w średniowieczu. Naprawdę warto mieć ją na swojej półce, bo każdy – nie tylko pasjonat średniowiecza – znajdzie tam coś dla siebie. Książkę czyta się świetnie, lekko, a co najlepsze większość z opisanych w niej rzeczy jest prawdą. Taka forma reportażu historycznego sprawdzi się na pewno.

Wydawnictwo: Znak Horyzont

Ocena recenzenta: 5.5/6

Dawid Siuta

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*