Płomień wolności – budzyńska epopeja

Płomień wolności – budzyńska epopeja. Powstał film o powstaniu wielkopolskim na ziemi budzyńskiej

Płomień wolności – budzyńska epopeja. Premiera filmu o powstaniu wielkopolskim na ziemi budzyńskiej

W Budzyniu powstał film o walkach powstańców wielkopolskich na ziemi budzyńskiej – Płomień wolności – budzyńska epopeja. W produkcję zaangażowali się mieszkańcy miasta i okolic, uczniowie, ich rodzince i nauczyciele, a w jedną z ról wcielił się nawet burmistrz miasta. W filmie wykorzystano także zrekonstruowany samochód pancerny Ehrhardt E-V/4, który udało się Powstańcom odbić od Niemców 7 lutego 1919 roku.

Powstanie wielkopolskie – front północny

Powstanie wielkopolskie wybuchło po przyjeździe Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania. Przez następne tygodnie kolejne miejscowości wyswobadzały się spod niemieckiej władzy. Front Północny powstania wielkopolskiego skupiał się na odbiciu z rąk niemieckich Żnina, Łabiszyna i Szubina. Dzięki temu było możliwe połączenie się z siłami z Nakła i wyparcie Niemców poza linię Noteci.

Wraz z Nowym Rokiem spod rąk niemieckich oswobodziło się Rogoźno. 5 stycznia 1919 roku powstańcy w Budzyniu przejęli magistrat, pocztę, komisariat policji i dworzec kolejowy. W późniejszych dniach Powstańcy zaangażowali się w wyparcie Niemców z Chodzieży, miejscowości ważnej strategicznie dla bezpieczeństwa w drodze do Piły.

Budzyń miał niezwykłe znaczenie w działaniach bojowych na 6. Odcinku Frontu Północnego. Po wyzwoleniu, miasto stało się ośrodkiem pomocy dla okolicznych wsi i miejscowości, tutaj zbierali się Powstańcy, naradzali, tutaj pomagano rannym i wysyłano ich pociągiem do Poznania.

Mały kawałek powstania wielkopolskiego na froncie północnym – 5 dni, obejmujące wyzwolenie Budzynia i zdobycie niemieckiego samochodu pancernego, zostało przedstawione w filmie Płomień wolności – budzyńska epopeja.

Płomień wolności – budzyńska epopeja

6 lutego 2023 roku w kinie Mewa w Budzyniu miała miejsce premiera filmu Płomień wolności – budzyńska epopeja. Pomysł na film zrodził się już kilka lat temu. Zainicjowała go Hanna Danielewicz – lokalna historyk, regionalistka i szefowa koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Zajęła się ona scenariuszem i reżyserią filmu, który powstawał przez ostatnie trzy lata.

W film zaangażowali się mieszkańcy Budzynia i okolicznych miejscowości, również Rogoźna i Chodzieży – uczniowie, ich rodzice, nauczyciele, a nawet burmistrz Budzynia – Marcin Sokołowski. W filmie wzięli także udział członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17. W sumie w produkcji wystąpiło ponad 100 osób. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Sławomir Janiszewski, a za dźwięk Grzegorz Wróblewski.

Produkcja jest określana jako film dokumentalny fabularyzowany. Oprócz narracji, która rozpoczyna się od umiejscowieniu Wielkopolski w rozbiorach i powstaniach narodowych mających miejsce przez kolejne dziesięciolecia, jak powstanie listopadowe, wiosnę ludów, powstanie styczniowe, i prowadzi do I wojny światowej, zostało przedstawione wyzwolenie Budzynia 5 stycznia 1919 roku, przejęcie Chodzieży czy przejęcie niemieckiego samochodu pancernego 7 lutego 1919 roku – Panzerkampfwagen Ehrhardt E-V/4, którego rekonstrukcja od kilku lat bierze udział w uroczystościach rocznicowych powstania wielkopolskiego.

Uroczysta premiera odbyła się w kinie Mewa w Budzyniu 6 lutego 2023 roku. Film zebrał owacje na stojąco, a obecny na seansie Grzegorz Piechowiak, wiceminister rozwoju i technologii, wręczył Hannie Danielewicz i Marcinowi Sokołowskiemu Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości.

W środę 8 lutego 2023 roku odbędzie się seans otwarty.

Zerknij też tu: Obraz powstania wielkopolskiego w komiksach. Dydaktyczne rozterki i wybory

Comments are closed.