Stanisław August Poniatowski

12 lutego 1798 roku zmarł ostatni elekcyjny król Polski, Stanisław August Poniatowski

Tego dnia 1798 roku umarł ostatni elekcyjny król Polski, Stanisław August Poniatowski

Stanisław August Poniatowski to ostatni elekcyjny król Polski. Zmarł trzy lata po swojej abdykacji w Pałacu Marmurowym w Petersburgu. Po wypiciu zawartości filiżanki zasłabł i stracił przytomność. Gdy ją odzyskał, poprosił do siebie księdza. Potem znów stracił przytomność. Zmarł późnym wieczorem. Przyczyną śmierci był atak apoplektyczny. 5 marca długi pochód polskich i rosyjskich dworzan, na którego czele szedł car Paweł I odprowadził ciało Stanisława do kościoła św. Katarzyny w Petersburgu, gdzie został pochowany w krypcie.

Sprawdź inne wpisy powiązane z ostatnim królem Polski:

Szczątki Stanisława Augusta przenoszone były dwukrotnie. W 1938 roku z powodu decyzji władz radzieckich o rozebraniu kościoła św. Katarzyny, ciało króla zostało przeniesione do Wołczyna – miejscowości, w której Stanisław August się urodził.

Następnie w wyniku zmiany granic związanych z II wojną światową Wołczyn znalazł się poza granicami Polski. Z tej przyczyny postanowiono symboliczne prochy króla sprowadzić do Warszawy w 1990 roku. Uroczysty pogrzeb w katedrze św. Jana odbył się 14 lutego 1995 roku.

Comments are closed.